Земля – антикорупційна програма

Державна антикорупційна програма на 2023-2025 роки побудована на переспективах щодо запобігання та протидії корупції.

Саме це є ключовою умовою не тільки для набуття Україною членства у НАТО та ЄС, а й критично важливою в умовах воєнного стану і в процесі післявоєнного відновлення України, оскільки без подолання корупції взагалі перспективи перемоги стають доволі примарними.

При цьому саме земельні відносини були і залишаються однією з тих сфер, в якій корупційні ризики залишаються значними, а випадки зловживань та протиправного захоплення ділянок хоч і стали останній час менш публічними, але все рівно є одними з основних викликів для всієї сфери, тим паче на тлі відкритого у 2024 році ринку землі для великих підприємсвт.

Дрібні фермери та власники зараз не мають достаньо коштів для прибання земель сільськогосподарського призначення, що може сприяти створенню умов чиновниками задля різних маніпуляцій, шантажа, шахрайства і корупційних діянь.

таким чином, запобігання корупції та боротьба з рейдерством саме в сфері земельних відносин ми вважаємо є ключовим вже у 2024 році і у найближчі роки.

Беручи до уваги ті зміни, які настають в рамках проведення земельної реформи (передача повноважень з управління землями на місцевий рівень, продовження функціонування ринку земель та розширення складу покупців земельних ділянок за рахунок юридичних осіб), корупційні ризики підвищуються.

Метою вказаної програми є запобігання проявам корупції в сфері земельних відносин та захист прав землевласників і землекористувачів.

Реалізація програми повинна сприяти зменшенню кількості корупційних правопорушень та протиправних захоплень на ринку земель та проявів корупції в сфері земельних відносин на регіональному, загальнодержавному і саме головне локальному рівні. 

Конкретні заходи, які планується виконувати в ході реалізації програми боротьби з корупцією у земельній сфері:   

  • Системний збір та узагальнення інформації про прояви корупції у сфері земельних відносин у регіонах щодо порушення прав землевласників та землекористувачів, прийняття заходів щодо їх уникнення.
  • Підготовка та публікація щоквартальних оглядів стану корупції у ций сфері та фактів виявлення порушеннь прав землевласників і землекористувачів.
  • Моніторинг та вивчення проєктів законів і підзаконних нормативних актів щодо ринку землі на предмет наявності в них ризиків корупції або колізій.
  • Консультації постраждалим громадянам, аграріям, землекористувачам і землевласникам з питань протидії корупційним посяганням, рейдерству, зловживанням, шантажу, шахрайства, використання уразливого стану через воєнні дії тощо.
  • Впровадження онлайн-тренінгів із протидії корупції у сфері земельних відносин, розробка їх, що повинно бути спрямовано зокрема на захист прав як землекористувачів, та і землевласників, навчання співробітників органів місцевого самоврядування, реєстраторів держкадастрів землі, інженерів-землевпорядників та державних реєстраторів прав власності.
  • Розробка та підготовка навчальних курсів з практичними рекомендаціями щодо захисту прав землекористувачів і власників сільськогосподарських ділянок і паїв, інструкції щодо протидії проявам корупції, в тому числі поширення інформації щодо можливостей Держгеокадастрових електронних послуг.
  • Організація та проведення навчальних регіональних заходів офлайн (не меньше 3) та онлайн заходів (не меньше 2) щодо протидії рейдерству і корупції у сфері земельних відносин. 

Довідково:  

Програма USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО) – це міжнародний проєкт (2019-2026), який фінансується Агентством США з міжнародного розвитку. 

Метою Програми USAID АГРО є прискорення економічного розвитку сільських громад України, які потребують найбільшої підтримки, шляхом покращення управління в сільськогосподарському секторі, що сприятиме розвитку більш продуктивних, сучасних і прибуткових мікро-, малих та середніх сільськогосподарських підприємств (ММСП), які успішно інтегруватимуться в конкурентні українські та міжнародні ринки. 


Comments

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *