Близько трьох сотень учасників разом з координаторами напрямку структурували суттєві ідеї в 9 основних пропозицій – 5 стратегічних (довгострокових) і 4 тактичні (результату можна досягти досить швидко).

Стратегічні:

1. Громадське обговорення проектів бюджетів.
Внести зміни в законнодавство, які вимагатимуть проводити публічні слухання витратної частини державного та місцевих бюджетів. Для унеможливлення корупційних торгів накшталт двох реєстрів на відшкодування ПДВ. Краще ухвалити дещо пізніше хороший бюджет, ніж ніби вчасно, але вночі і без обговорення.

2. Децентралізація бюджетів.

Збільшення частки місцевих бюджетів (громад, міст, районів тощо) у зведеному бюджеті. Принцип субсидіарності повинен бути реально впроваджений – доходи і видатки повинні бути передані на якомога нижчий рівень бюджетів.

3. Стандартизація формування бюджетів.

Запровадити стандартні процедури формування і оприлюднення бюджетних запитів, їх погодження виконавчими та представницькими органами влади. Прозорість публічних фінансів для усіх бажаючих повинно стати визначальним правилом.

4. Навчання громадян фінансовій грамотності, починаючи зі школи.

Лише обізнані громадяни можуть бути відповідальними щодо своїх прав та обов’язків. Тому потрібно запровадити, починаючи зі школи, заняття фінансовою грамотністю – від податків до пенсії, від депозитів до цінних паперів, від медичного страхування до бюджетних видатків.

5. Скорочення кількості працівників-бюджетників.

Передати на аутсорсинг на прозорих конкурсних умовах в приватний сектор якомога більше функцій. Держава повинна бути регулятором, а не гравцем на ринку, конкуруючи з приватним сектором.


Comments

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *